André DE BÉZARD

André DE BÉZARD

André de Bézard – urodził się we Francji 1 listopada 1765 w miejscowości Corbeille (Corbeil-Essonnes to miejscowość i gmina we Francji, w departamencie Essonne). Zmarł 7 sierpnia 1831 w Przyborowie na cholerę.


Rodzina

Rodzicami André byli Eloy Bézard (1721 – 1784) oraz Marguerite z domu De Marne.

Jego żoną została Joanna z domu Kossel.

Synem André był Johann Antonius De Bézard, a od 9 czerwca 1879 tytułujacy się Ritter von Bézard.

Można przyjąć, że francuski rodzajnik de (może mieć warianty de la, du) występujący przed nazwiskami, jest równie pewnym wskaźnikiem szlachectwa – jak niemieckie von.


Służba wojskowa

Francja

Wg informacji jakie możemy znaleźć w jednym z drzew genealogicznych rodzinny Bezardów – André de Bézard służył w 1790 r. jako grenadier Gwardii Narodowej, a w 1792 r. służył w królewskiej gwardii konnej.

Rewolucja francuska była okresem daleko idących przewrotów społecznych i politycznych we Francji. Prawdopodobnie to spowodowało, że mający pochodzenie szlacheckie André de Bézard dalszą służbę wojskową kontynuował w armii austriackiej.

Monarchia Habsburska

Służył w stopniu rotmistrza w stacjonującym w Tarnowie pułku dragonów armii Cesarstwa Austriackiego. Wzmianki o tym można znaleźć w austriackich archiwach – m.in. w Almanachu Wojskowym z 1813 r. czy też Schematyzmie wojskowym Cesarstwa Austriackiego z lat 1816-1824.

foto: André DE BÉZARD / myheritage.pl