Prelekcje w Szczepanowie i Przyborowie. „Okruchy historii” – Dzieje kapitana Klemensa Bezarda z Przyborowa

Zapraszamy na prelekcje poświęcone pochodzącemu z Przyborowa kapitanowi Klemensowi Bezardowi, dowódcy austro-węgierskich okrętów podwodnych.

Spotkania odbędą się:
– w piątek 11 listopada 2022 r. o godz. 18.00 w Domu Parafialnym w Szczepanowie
– w sobotę 12 listopada 2022 r. o godz. 18.00 w remizie OSP Przyborów
Prelekcje poświęcone będzą osobie kapitana Klemensa Bezarda z Przyborowa – oficera austro-węgierskiej floty wojennej, dowódcy aż 4 okręty podwodnych. Uczestnicy spotkania będą mogli poznać jego niezwykle barwny życiorys przeplatany ciekawostkami dotyczącymi życia prywatnego oraz kariery wojskowej.
Kim był kapitan Klemens Bezard?
Klemens Fryderyk Karol Ritter von Bezard urodził się 30 października 1877 w Przyborowie koło Brzeska. Pochodził z rodziny o długich tradycjach wojskowych. W swojej karierze wojskowej jako oficer Cesarskiej i Królewskiej Marynarki Wojennej dowodził aż czterema austro–węgierskimi okrętami podwodnymi (SM U-1, SM U-2, SM U-20, SM U-23). U 23 natknął się 21 lutego 1918 r. w rejonie Cieśniny Otranto na włoski konwój – w trakcie ataku okręt kapitana Bezarda został zatopiony. Rozpad monarchii austro-węgierskiej sprawił, że o pochodzącym z Przyborowa Klemensie Bezardzie zapomniano.
Historia Jego życia pokazuje jak ulotna jest pamięć – pomimo że życiorys mógłby stanowić scenariusz wciągającego filmu, ślepy los i burzliwe dzieje sprawiły, że na długie lata pamięć o nim zaginęła. Kolejny zbieg okoliczności blisko 100 lat później sprawił, że znów o nim możemy wspominać i opisywać jego losy.
Organizatorzy wydarzenia: Krzysztof Bogusz, Parafia Rzymskokatolicka w Szczepanowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie.
Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy!
KB

Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *