258 rocznica urodzin André de Bézarda

Na cmentarzu wojennym nr 274 w Przyborowie znajduje się stary pomnik nagrobny. Niestety czas zatarł napisy, ale wg zapisów z karty cmentarza wynika, że jest tam pochowany André de Bézard – dziadek kapitana Klemensa Von Bezarda. Zmarł 7 sierpnia 1831 w Przyborowie na cholerę. W miejscu gdzie od ponad 100 lat znajduje się cmentarz wojenny, wcześniej znajdował się cmentarz choleryczny.
1 listopada przypada 258 rocznica urodzin Andre – francuskiego szlachcica w służbie Cesarstwa Austriackiego.

André de Bézard – urodził się we Francji 1 listopada 1765 w miejscowości Corbeille (Corbeil-Essonnes to miejscowość i gmina we Francji, w departamencie Essonne). Zmarł 7 sierpnia 1831 w Przyborowie na cholerę.
Rodzina
Rodzicami André byli Eloy Bézard (1721 – 1784) oraz Marguerite z domu De Marne.
Jego żoną została Joanna z domu Kossel.
Synem André był Johann Antonius De Bézard, a od 9 czerwca 1879 tytułujacy się Ritter von Bézard.
Można przyjąć, że francuski rodzajnik de (może mieć warianty de la, du) występujący przed nazwiskami, jest równie pewnym wskaźnikiem szlachectwa – jak niemieckie von.
Służba wojskowa
Francja
Wg informacji jakie możemy znaleźć w jednym z drzew genealogicznych rodzinny Bezardów – André de Bézard służył w 1790 r. jako grenadier Gwardii Narodowej, a w 1792 r. służył w królewskiej gwardii konnej.
Rewolucja francuska była okresem daleko idących przewrotów społecznych i politycznych we Francji. Prawdopodobnie to spowodowało, że mający pochodzenie szlacheckie André de Bézard dalszą służbę wojskową kontynuował w armii austriackiej.
Monarchia Habsburska
Służył w stopniu rotmistrza w stacjonującym w Tarnowie pułku dragonów armii Cesarstwa Austriackiego. Wzmianki o tym można znaleźć w austriackich archiwach – m.in. w Almanachu Wojskowym z 1813 r. czy też Schematyzmie wojskowym Cesarstwa Austriackiego z lat 1816-1824.

KB

Galeria zdjęć


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *